Kokořínsko

uvod

Kokořínsko - Jak mluví skály

Letos na jaře se na knižním trhu objevil titul podrobně popisující přírodní zajímavosti nacházející se v širším okolí Kokořínského dolu.

Knížka vytvořená dvěma nadšenci do zdejšího kraje, Jiřím Pillerem a Jiřím Adamovičem, provede čtenáře po roklích i kopcích, kde se výrazně uplatňují pískovcové skály. Vysvětluje, jak vznikly jednotlivé skalní věže a celá skalní patra, proč je pískovec na některých místech tak odolný vůči zvětrávání a jak vznikají různé skalní tvary od voštin až po známé pokličky. Mimo jiné poskytuje zatím nejúplnější přehled jeskyní na Kokořínsku.

Protože krajinu do velké míry dotvořil člověk, věnují autoři velký prostor všem lidským zásahům do pískovce: opevněným lokalitám, vozovým cestám, sklepům, úkrytům a nejrůznějším hospodářským a loveckým objektům. Zkrátka nepřijdou ani grafická díla – skalní rytiny a reliéfy. Text je doplněný mnoha fotografiemi a dá se říci, že se do velké míry zaměřuje na nepříliš frekventovaná místa, která v běžných průvodcích nenajdete. Výsledkem je nevšední pohled na prostředí, kde se příroda i člověk po staletí navzájem doplňovali.

J. Piller – J. Adamovič: Kokořínsko. Jak mluví skály. – 1. vyd. 2019, vydavatelství Baron, Hostivice. 156 stran. ISBN 978-80-88121-44-2

foto1.jpg foto2.jpg foto3.jpg foto4.jpg

Kokorin.info  /  Aktuality  /  O webu  /  Mapa webu   Webdesign: Šmíd a Kasal s.r.o.TOPlist